×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Sıklıkla gelen soruları öğrenci ve mezunlarımız yanıtladı

 

Bölüm Zor Mu?

Her zaman sorulan bir sorudur bu.  Bölüm zor mu? Öğrencilerimizden Berke ve Berkay’a sorduk, onlar cevapladı…

Herkese zor ama üretken ve keyif aldıkları mesleklere sahip olmalarını diliyoruz.

Stüdyo Ne Demek?

‘Stüdyo’ Mimarlık Fakültesinin vazgeçilmez parçasıdır. Projeleri çizdiğimiz, sabahlara kadar yoğun bir şekilde çalıştığımız, aynı zamanda eğlendiğimiz, ama yorulduğumuz, birbirimize kritikler verdiğimiz, kısacası beraber öğrendiğimiz yegane mekandır.

Planlama eğitiminde merkez ders olarak kabul edilen ‘Stüdyo’ dersleri birinci sene temel tasarıma odaklanırken, onu izleyen senelerde farklı kentleri odak almaktadır. Her stüdyoda giderek zorlaşan kentsel problemlere odaklanırız ve konu olan kentlere teknik geziler düzenleyerek o kentleri daha yakından tanıma fırsatı buluruz.

‘Stüdyo’ farklı teorik derslerin beslediği, bizimse şehircilik pratiğini öğrendiğimiz yegane mekan ve dersin genel adıdır.

Yetenek Gerekli Midir?

Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümüne girişte yetenek sınavı bulunmamaktadır. Fakat bu durum, belirli becerilerimizi kazanmayacağımız anlamına da gelmemektedir. Eğitim süresi boyunca verilen teknik çizim, grafik tasarım, geştalt temel tasarım prensipleri ve kritikler ile bir çok farklı alanda beceriler ve ‘yetenekler’ geliştirmemiz mümkündür. Burada önemli olan nokta, becerileri geliştirebilecek potansiyele sahip semeli ders portfoyudür.

Erasmus Olanağı Var Mı?

Bölümümüzün Romanya, İtalya ve Birleşik Krallık’ta Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri ile Erasmus öğrenci değişim programı anlaşması bulunmaktadır.