×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Değerli Üniversite Adayları ve Veliler,

Şehir ve Bölge Planlama, Türkiye gibi pekçok alanda hızla gelişip dönüşen ve nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini kentlerde barındıran bir ülke için ihtiyaç duyulan bir meslek alanı halini almıştır. Kentsel yaşam kalitesini artırma, sosyal, ekonomik ve doğal afetlere dirençli kentsel çevreler ve konut alanları yaratma, sürdürülebilir yaşam çevreleri oluşturma, tarihi, doğal ve kentsel alanların korunması ve ulaşım ve kentsel altyapı planlama konuları ülkemizin temel ve ivedilikle karşılanması gereken ihtiyaçlarındandır. Toplumun bu ihtiyaçlarının karşılanmasında şehir plancılarına önemli bir rol düşmektedir. Bu güncel ihtiyaçlar ışığında imar ve şehirleşme alanlarında yapılan yasal değişikler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulması, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin kentsel dönüşüm ve konut ihtiyacını karşılama konularında yaptığı çalışmalar ve Kalkınma Ajansları’nın hizmet vermeye başlamasıyla birlikte şehir plancılarına duyulan ihtiyaç daha da artmıştır.

Ülkemizde vakıf üniversiteleri bünyesinde kurulan ilk Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olan Çankaya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2012-2013 yılında ek kontenjanla öğrenci alarak, eğitim hayatına başlamıştır. Önümüzdeki eğitim yılında 25 öğrenci almayı hedeflediğimiz Bölümümüzün öğrencilerinin tamamı burslu olarak eğitim görecektir. Bu kapsamda 5 öğrenciye %100, 20 öğrenciye %50 burs verilecek olup, burslar hiçbir koşulda kesilmeyecektir. MF-4 puan türünden öğrenci kabul eden ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde eğitim veren Bölümümüz öğrencilerine dört yıllık lisans eğitimi sunmaktadır. Bölümümüzün ülkemizin en iyi Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri arasında yer alması ve başarılı şehir plancıları yetiştirmesi için desteğini esirgemeyen Üniversitemiz, ilk yerleştirmedeki burslara ek olarak her yıl derslerinde üstün başarı gösteren öğrencilere “başarı bursu” vermektedir. Ayrıca öğrencilerimize Üniversitemiz bünyesinde eğitim veren bazı Bölümlerden yandal ve çift anadal yapma imkanı tanımaktadır. Erasmus Değişim Programları ve ikili anlaşmalar ile öğrencilerimize yurtdışında da eğitim alma olanağı sunulmaktadır.

Bölümümüze ilgi duyan ve bölümle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen tüm öğrencileri ve velilerini Bölümümüze davet eder, tüm üniversite adaylarına başarılar dilerim.

Prof. Dr. Z. Ezgi Kahraman

Çankaya Üniversitesi
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı