×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE ULAŞIM
×

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı CRP 300 ve CRP 400 Yaz Staj Takvimi (DOCX)

Yaz Stajları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (DOCX)

CRP 300 Özel Kurum Staj Başvuru Formu (DOCX)  / (PDF)

CRP 400 Kamu Kurumu Staj Başvuru Formu (DOCX) / (PDF)

Öğrenci Staj Bilgi Formu (XLS)

Staj Raporu Dosya Formatı (DOCX)

Staj Değerlendirme Formları CRP 300 CRP 400

Zorunlu Stajyer Öğrenci Sigorta Giriş Formu (EXCEL)

Staj Ücretlerine İşsizlik Fonu Katkısı Bilgi Formu (DOCX)

ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE

ÖZEL KURUM / KAMU KURUMU STAJI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Aşağıdaki bilgilendirme yazısı sizler için hazırlanmıştır. Stajınızı nasıl yapacağınızı anlatmaktadır. Lütfen dikkatle okuyunuz. Staj çalışmanız üç aşamada gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda, aşağıda belirtilen hususlara harfiyen uyulması, siz değerli öğrencilerimizin lehine olacaktır.

1. Aşama

Öğrenci staj yapacağı kurum ile konuşup kurum yetkilisinden (ya da kurumun staj görevlisinden) staj konusunda onayını alacaktır. Bu bağlamda, öğrenci staj yapacağı kurumdan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığı’na hitaben bir kabul yazısı alacaktır. Bu yazıda kurumun adres bilgileri, stajdan sorumlu kurum yetkilisinin kim olduğu, mesleği, stajyerin çalıştırılacağı projeler gibi bilgiler mutlaka belirtilecektir.

Staj yeri için öğrencinin önerdiği kurumlar tarafından yazılmış kabul yazıları ve kurum yetkilisi tarafından imzalanmış staj başvuru formları (Bölüm web sayfasından temin edilecektir) en geç 26 Nisan 2019 mesai bitimine kadar, bölüm sekreterliğine ulaştırılacaktır.

Ayrıca 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun Geçici 12. Maddesi gereğince Özel Kurum Stajı yapacak öğrencilerimizin staja başlamadan önce yukarıda yer alan “Çankaya Üniversitesi Zorunlu Stajyer Öğrenci Sigorta Giriş Formu“’nu  doldurmaları, 26 Nisan 2019 tarihine kadar Bölüm Sekreterliğine teslim etmeleri gerekmektedir.

Ofis / özel kurum stajı için planlama projeleri yürüten, hâlihazırda aktif bir veya birkaç devam eden projesi bulunan büyük planlama bürolarını tercih etmeniz daha çok bilgi edinmeniz bakımından avantajlı olacaktır. Kamu kurumu stajı için doğrudan planlama ile ilgilenen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlükleri, Büyükşehir Belediyeleri, Belediyeler, Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kurumları tercih etmeniz sizlerin faydasına olacaktır. Staj yapacağınız kurumlar Ankara dışında kurumlar da olabilir.

Öğrencilerimizin staj yapmak istedikleri kurumda beraber çalışacakları görevlinin yetkin olup olmadığını öğrenmeleri özellikle önemlidir. Yani, staj yapan öğrencinin amiri mutlaka şehir plancısı olması gereklidir.

2. Aşama

Staj yeri staj komisyonunca uygun görülen öğrencilere, staj değerlendirme formu ve staj dosyası hazırlama rehberi siteden indirilebilir. Staj yeri staj komisyonunca uygun görülmeyen öğrencilerin staj başvurusu tamamlanmamış sayılır ve yeni bir staj yeri bulunması amacıyla öğrenciye bir hafta ek süre verilir.

3. Aşama

Başvurusu staj komisyonunca kabul edilen öğrenci, kendisine verilecek belgeler ile beraber gidip stajına başlayabilir. Bu belgeler şunlardır:

  1. 1. Staj değerlendirme formu: Bu form öğrenciye üzerinde ‘gizlidir’ ibaresi bulunan kapalı bir zarf içinde verilecek, staj bitiminde kurumun stajla ilgili yetkilisi (staj yapan öğrencinin amiri) tarafından doldurulduktan ve kaşelendikten sonra staj komisyonundaki öğretim elemanlarına ‘gizlidir’ ibaresi taşıyan kapalı bir zarf içinde teslim edilecektir.
  2. 2. Staj dosyası hazırlama rehberi: Staj dosyasının nasıl hazırlanacağını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan yazıdır. (Stajınızın kabul edilmesini arzu ediyorsanız bu rehberde belirtilen kurallara uymanız gereklidir.
  3. 3. CRP 300 Özel sektör yaz stajı yapan öğrencilerin stajı tamamlamarının ardından hazırlayacakları Staj Raporu ile birlikte staj yaptıkları işyeri ile beraber dolduracakları yukarıda yer alan “Çankaya Üniversitesi Staj Ücretlerine İşsizlik Fonu Katkısı Bilgi Formu”nu teslim etmeleri beklenmektedir.

Staj Dosyalarının Teslimi:

Staj dosyaları ve staj değerlendirme formu zarfı (kapalı, üzeri kaşeli) 04 Ekim 2019 tarihinde teslim edilecektir. Bu tarihe ilişkin herhangi bir uzatma ya da erteleme yapılmayacaktır.

  • Staj raporları İngilizce hazırlanmalıdır.

Tüm öğrencilerimize yaz stajlarında başarılar dileriz.

 

Miimarlık Fakültesi Staj Yönergesi